História maskary
Používate ju každý deň a nanášate ju na mihalnice, ale poznáte jej pôvod? Maskara, keďže je témou tohto článku, je jednou z najpopulárnejších prípravkov dekoratívnej kozmetiky už od staroveku. Nie je prekvapením, že je dôležitou súčasťou každej jednej kozmetickej taštičky.
Ako sme skôr spomínali, riasenka jestvovala už v staroveku. Už vtedy sa ženy extrémne zaujímali o svoj vzhľad. Telá si maľovali farebnými odtieňmi alebo si robili mliečne kúpele, ako to zvykla robiť Kleopatra. Samozrejme, že takmer každý pozná maľby na stenách pyramíd, kde sú vyobrazení muži a ženy s výrazne namaľovanými očami. Aké bolo zloženie riaseniek v staroveku? Naši predkovia určite používali len prírodné látky. Farba bola vyrobená z uhlia alebo sadzí. Farbiaca látka sa potom skombinovala s vodou, medom alebo olivovým olejom, ako aj s ďalšími ingredienciami, ktoré pomáhali spevniť riasy.
Prvá maskara, podobná tým, čo používame dnes, bola vytvorená v Európe v 60-tych rokoch. Jej tvorcom bol Eugene Rimmel. Receptúra bola tvorená vazelínou a práškovým uhlíkom. Maskary, ktoré boli vyrábané neskôr, obsahovali mydlové vločky a čiernu farbu. Boli tuhej konzistencie a predávali sa v puzdrách. Produkt sa navyše aplikoval so špeciálnym hrebeňom podobným tomu, čo sa dnes používa na prečesávanie obočia. Takúto kozmetiku s obľubou používali filmové ikony ako Pola Negri, Greta Garbo alebo Marlene Dietrich.
Helena Rubinstein navrhla predchodcu dnešnej maskary. Bola tekutej konzistencie a predávala sa v tube. Áno, tá sa však podobala skôr na zubnú pastu ako na riasenku. Produkt sa aplikoval špeciálnou kefkou, ktorá prešla viacerými premenami, kým sa nakoniec začala podobať na tú, ktorú poznáme dnes.
Súčasná maskara má málo spoločného s riasenkami, ktoré sa vyrábali v staroveku alebo v 60-tych rokoch. Od týchto čias sa dramaticky zmenilo zloženie, farebné odtiene, konzistencia a kefky. V súčasnosti sa výrobcovia predbiehajú s konkurenciou a my sme svedkami čoraz zložitejších kreácií vo svete maskár. Netýka sa to len zloženia týchto kozmetických výrobkov, ale aj ich fľaštičiek a kefiek. Momentálne nikto nepoužíva pri výrobe maskary prírodné látky. Tieto zložky nahradili napríklad proteíny, ceramidy alebo kolagén. Jedna vec sa ale vôbec nezmenila. Mihalnice nalíčené maskarou jednoducho stále vyzerajú úžasne.